Ojcostwo

Bardzo trudno ustalić jaki odsetek dzieci nie jest wychowywana przez biologicznego ojca. Szacunki badaczy są bardzo rozbieżne, od jednego procenta, do nawet trzydziestu.

 

 

 Więcej informacji:  Najnowsze newsy

Jedno z badań opartych na anonimowym wywiadzie sugeruje, że aż 70% kobiet zdradziło swojego partnera. Według innych ankietujących odsetek ten wynosi 50%, czy 60%. Na pytanie o faktyczne ojcostwo dzieci, kobiety nie chcą odpowiadać wcale.

Jak podaje jedno z centrów badań DNA, statystycznie co trzecia nadesłana próbka zaprzecza ojcostwu.

Należy jednak mieć na uwadze, że badania przeprowadzają rodzice, którzy biologicznego powinowactwa nie są pewni. Istnieją dla nich wyraźne poszlaki, by nietani przecież test zapłacić. Naukowcy sugerują, aby się tymi wynikami nie sugerować.

Badania przeprowadzone w zeszłym roku w Australii, które jednakże opierały się głównie na wywiadzie z matkami, wskazują, że wątpliwość biologicznego rodzicielstwa występuje zaledwie u co 50-go mężczyzny. Coraz częściej mówi się jednak, że w Europie wskaźnik ten wynosi 4%. Największą pozamałżeńską namiętność wykazują Włoszki.

Wielu ojców uspakaja zbieżność charakteru, czy zdolności w danej dziedzinie, które rekompensują brak podobieństwa anatomicznego. Zgodnie z doświadczeniem dziecko nasącza się w czasie wychowania wartościami i zainteresowaniami rodziców, pod tym względem się do nich upodabniając.

Faktem też jest, że kobiety słysząc od partnera propozycję badania DNA, wpadają w szał. Zarzucają brak zaufania i grożą rozwodem. Na każdą wzmiankę reagują agresywnie.

Ostatnimi laty postęp technologiczny umożliwił jednak ciche sprawdzenie ojcostwa. Mężczyzna może pobrać materiał genetyczny nieinwazyjnie. Może nim być włos, paznokieć, czy ślina. Taką próbkę opisuje, dołączając własne DNA i wysyła pocztą do laboratorium. Wyniki przychodzą w ciągu 3-10 dni.

Test nie jest tani. W Internecie można znaleźć oferty za nieco ponad pięćset złotych. Wysyłając do laboratorium poza Polskę, można uzyskać jeszcze korzystniejszą cenę, poniżej 100$.

Niewielu ojców, mimo powszechności testu, decyduje się na jego przeprowadzenie. Ewentualny wynik negatywny byłby dla nich dramatem. Często więc postanawiają, mimo ewidentnych poszlak, pozostać w błogiej i kontrolowanej nieświadomości.

Symptomatycznym znakiem obecnych czasów jest odejście od kulturowych i religijnych kanonów moralnych i mocno hedonistyczna postawa zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Związki powstają i rozpadają się bez przywiązywania do nich większej uwagi. Szukanie szczęścia w nowych znajomościach owocuje niekiedy płodami, które przypisywane są innym partnerom. Często także kobiety zmuszone są wychowywać potomstwo samodzielnie. Odsetek samotnych matek z roku na rok rośnie. Już niemal połowa dzieci wychowywana jest bez biologicznego rodzica.

~schwalk

 

13-12-2017 schwalk

 
Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Reklama QP
Zareklamuj się u nas!
Teksty na zamówienie
Buddyjski symbol szczęścia