Noworoczna przygoda

Życie w zakonie choć do najlżejszych nie należy, przekształca się z biegiem czasu w monotonny rytuał. Ów rytuał jest bardzo pozytywnym czynnikiem na ścieżce Dharmy. Pozwala się wyłączyć, zresetować i odkryć prawdziwe wartości. Wpada się jednak także tutaj w strefę komfortu, z której ciężko wyjść.

 

 

Kurs Vipassany

Zapisując się na pięciodniowy kurs vipassany, wiedziałem, że będę intensywnie medytował. Jednak nie medytacja okazała się celem szkolenia. Kurs wydobył dla mnie istotę mnichostwa.

 

Przyjemna medytacja

Osobom próbującym medytacji tłumaczy się, że powinni usiąść po turecku, skoncentrować się na oddechu i odganiać napływające myśli. Prosta czynność w praktyce okazuje się niezwykle trudna. Co zrobić, by polubić medytację?

 

Praktyka sajja

 

Praktyka buddyjska ma wiele twarzy. Jedni zapadają w medytacyjny trans, inni odpływają podczas intonacji sutr. Jeszcze inni praktykują sajja. Czymże jest owa sajja?

 

Praktyka buddyjska. Czymże ona jest?

 

Buddyzm zaszeregowano jako religię, choć w zachodnim rozumieniu religią buddyzm nie jest. Mówi się także o buddyjskiej filozofii, jako kierunku pojmowania rzeczywistości. Tymczasem w buddyzmie sugeruje się porzucenia myślenia. Czymże więc jest ów buddyzm?

 

Reklama QP
Zareklamuj się u nas!
Teksty na zamówienie
Buddyjski symbol szczęścia