Zorza polarna nad Wielką Brytanią

W ciągu najbliższego tygodnia na terenie Wysp spodziewana jest możliwość obserwacji zorzy polarnej. Zielona fosforyzująca łuna nie jest nietypowa dla Wielkiej Brytanii, obserwować ją można niemal co roku.

 

 

 Więcej informacji:  Najnowsze newsy

Zorzę polarną powoduje strumień wysokoenergetycznych cząstek emitowanych przez Słońce, które zderzają się z polem magnetycznym Ziemi. Wiatr słoneczny tworzy wówczas w kontakcie z jonosferą łunę, najczęściej w fosforyzujących odcieniach zieleni.

US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) podaje, że zorza będzie widoczna na terenie niemal całej Wielkiej Brytanii w godzinach 21:00-6:00 przez kilka kolejnych nocy.

W międzyczasie Dr Nathan Case, który na Uniwersytecie w Lancaster jest fizykiem kosmicznym oraz członkiem AuroraWatch, będzie badał efekt zorzy polarnej, z wykorzystaniem magnetometrów i postara się dostarczyć informacji, w których zakątkach Zjednoczonego Królestwa zorza jest najsilniej widoczna.

- Wczoraj ogłoszony został alarm czerwony, gdyż zorza była tak bardzo mocna – powiedział dziennikarzom Daily Express. - Byliśmy wczoraj bombardowani mocnym wiatrem słonecznym. Dzisiaj ma się to powtórzyć – dodaje.

Aby zaobserwować zorzę, należy udać się w miejsce, w którym jest jak najmniej sztucznego światła. Czym dalej na północ, tym też efekt powinien być wyraźniejszy. Szkocja jest najlepszym wyborem, choć wczorajszej nocy zorza była dobrze widoczna nawet na południu Walii.

Największym problemem podczas obserwacji nieba jest oczywiście zachmurzenie. Niestety Met Office wydał prognozę, w której chmury mają zdominować nieboskłon w ciągu najbliższych dni.

Zorzę można obserwować podczas wyjątkowo silnego wiatru słonecznego, ale także potrzebne jest czyste i ciemne niebo. Zalecane jest więc unikanie miejsc zurbanizowanych. Najlepszy efekt daje się zaobserwować pomiędzy 21:00-1:00. Zorza jest spodziewana na północno-wschodnim nieboskłonie.

Za MSN News

~schwalk

 

09-11-2017 schwalk

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Reklama QP
Zareklamuj się u nas!
Teksty na zamówienie
Buddyjski symbol szczęścia