Landlord z Kent przed sądem za nie wynajmowanie „kolorowym”

Do precedensowej rozprawy dojdzie przed sądem rejonowym w Maidstone, w której właścicielowi domów postawiono zarzut dyskryminacji rasowej, podczas wynajmu mieszkań. W swojej dyspozycji przedstawił agencji najmu warunek, by nie wynajmowała mieszkań Pakistańczykom, którzy zasmradzają mieszkania carry.

 

 

 Więcej informacji:  Najnowsze newsy

Posiadającym niemal 1000 nieruchomości, położonych w Ashford i Maidstone, pan Wilson wysłał list elektroniczny do agenta nieruchomości Evolution Properties, w którym zaznacza, że nie chce kolorowych, ponieważ nieruchomość śmierdzi później curry.

W swoich wymaganiach co do najmujących wykluczył również pracujących na umowy zlecenia, samotnych rodziców, czy kobiet po przejściach.

Prawdziwie niesmaczne

Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich (Equality and Human Rights Commission - EHRC) pragnie zmusić przedsiębiorcę do zaprzestania praktyki, kierując sprawę do Sądu Rejonowego w Maidstone. Rebecca Hilsenrath, która jest członkiem zarządu EHRC twierdzi, że warunki dyskredytujące kolorowych zawierają okropnie niesprawiedliwe kryteria i nazywa je „wyjątkowo niesmacznymi”. Przed sądem pragnie zadać pytanie, czy sędzia zgadza się z tak niesprawiedliwymi kryteriami wynajmu, a jeśli tak, to czy wystosuje nakaz ich zmiany.

Hindusi i Pakistańczycy.

Już wcześniej Wilson zapewnił, że jego regulamin nie spełnia zarzutu rasizmu, gdyż pozwala wynajmoiwać swoje nieruchomości wszystkim nacjom, z wyjątkiem Hindusów i Pakistańczyków, ze względu na smród curry.

Magazym The Guardian cytuje Wilsona: "Wszyscy tutejsi mieszkańcy całkowicie się ze mną zgadzają. Jest całkowicie legalne, by nie kupować domów śmierdzących curry.”

„Jeśli jesteś w Luton, albo w Bedford, to zapach curry może nie odgywać dla ciebie żadnej różnicy. Ale w Ashford i Maidstone 99% populacji nie pochodzi z Indii, czy Pakistanu. Problem powstaje, gdy mając dom w zabudowie szeregowej o wartości £250,000, pragnąc go sprzedać, musisz opuścić £50,000 właśnie ze względu na smród curry.”

Magnat nieruchomości, który niedawno ogłosił chęć sprzedaży swojego imperium za £250 milionów, postanowił reprezentować swoje interesy przed sądem samodzielnie.

Zdrowy rozsądek

Oświadczył mediom, że jego linia obrony opierać się będzie na fakcie, że żaden Hindus, ani Pakistańczyk nie poskarżył się na jego regulacje. Przez okres wielu lat żadna osoba nie została poszkodowana kryteriami wynajmu, jakie postawił.

Wcześniej powiedział reporterowi magazynu Kent Live:”Podczas rozmów z innymi landlordami spotkałem się z powszechną opinią, że taka praktyka jest zdroworozsądkowa. Każdemu forsującemu zmnianę prawa, by to zmuszało białych właścicieli nieruchomości do wynajmowania swojej własności Pakistańczykom, czy Hindusom, powiem: zejdźcie na ziemię! W Wielkiej Brytanii na 1 osobę kolorową przypada 24 białych.

A wszystkich tych, którzy zarzucają mi rasizm, odeślę do obowiązującej legitymacji prawa, mówiącej, że nie jest niezgodne z nim odmówienie wynajmu osobie gotującej curry.”

Jeśli Wilson przegra i wypełni nakaz sądu, nie będzie dalszego postępowania. Jeśli jednak zignoruje postanowienie sądu i nadal będzie prowadził dyskryminującą politykę najmu, podjęte zostaną kroki w celu finansowego ukarania go. Rzecznik EHRC wspomniał, że samo użycie sformułowania „kolorowi” jest już bezpośrednim pogwałceniem aktu z 2010 roku, o przeciwdziałaniu rasizmowi.

Za  KentLive

~schwalk

 

10-11-2017 schwalk

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Reklama QP
Zareklamuj się u nas!
Teksty na zamówienie
Buddyjski symbol szczęścia