Czy jestem w zdrowym związku?

Pokłóciłaś się ze swoim partnerem. Zastanawiasz się, co jest nie tak. Masz wątpliwości. Może to nie jest ten jedyny?

 

 

 Więcej informacji:  Najnowsze newsy

Konflikty zdarzają się w każdym związku, tym dobrym i tym złym. To, jak dwoje ludzi radzi sobie w tym konflikcie, jest miarą jakości ich relacji. Poniżej kilka przykładów porównań między toksycznym (-) i zdrowym (+) związkiem.

 1. Akceptacja albo próba zmiany drugiej osoby

(+) Akceptujecie się wzajemnie, wszystkie wasze zalety i wady, zwyczaje i zachowania.

(-) Jeżeli wymuszasz na partnerze zmiany próbując dostosować go do swoich potrzeb i wyobrażeń albo jesteś pod presją z jego strony na zaadoptowanie swojego zachowania do jego wymagań i oczekiwań, to jesteś w układzie, w którym jedna osoba próbuje kontrolować i podporządkować drugą.

 1. Dialog albo krytyka

(+) W każdym związku pojawiają się różnice w opiniach i potrzebach, jednak potraficie je przedyskutować i znaleźć wyjście z sytuacji satysfakcjonujące obie strony.

(-) Nigdy nie potraficie znaleźć kompromisu, druga strona nie jest wysłuchiwana, a decyzje są podejmowane bez konsultacji.

 1. Przyjaciele i rodzina albo izolacja

(+) Spędzacie czas razem, ale również macie czas na zajęcia indywidualne lub w grupie bez udziału partnera. Jest to traktowane jak coś normalnego.

(-) Jedna osoba jest odizolowana od przyjaciół i rodziny, a kiedy otrzymuje zgodę na wyjście, czas jest wyliczony, a na koniec i tak wszystko kończy się awanturą.

 1. Rozwój albo zemsta

(+) Konflikty, które przecież zdarzają się w każdym związku, prowadzą do lepszego zrozumienia partnera i cementują relacje.

(-) Awantury używane są jako broń i służą do poniżania, szykanowania i odrzucenia partnera.

 1. Zaufanie albo podejrzliwość i zaborczość

(+) Nawzajem sobie ufacie i wiecie, że możecie na sobie polegać w każdej sytuacji.

(-) Ukrywasz błahe rzeczy jak np. to, że rozmawiałaś z mamą przez telefon, ponieważ boisz się konsekwencji. Albo przyłapujesz partnera na kłamstwie.

 1. Zgoda na seks albo seks wymuszony

(+) Seks jest pięknym aktem scalającym wasz związek.

(-) Jeden z partnerów zmusza do seksu lub naciska na seks, w momencie gdy druga osoba nie ma na to ochoty albo używa odmowy intymności jako sposobu na ukaranie.

 1. Seks bezpieczny albo seks bez zabezpieczenia

(+) Oboje decydujecie, czy chcecie się zabezpieczać, a jeśli tak, jaką metodę lub metody zabezpieczenia chcecie stosować. Powinna ona być komfortowa dla obu stron i respektować wzajemne wymagania.

(-) Brak zgody w kwestii antykoncepcji odbiera przyjemność z seksu.

 1. Wspólne plany albo egoizm

(+) Dzielicie się oni ze sobą marzeniami, tworzycie wspólne cele i następnie razem do nich dążycie. Jedno nie jest ważniejsze od drugiego, jesteście sobie równi, traktujecie się partnersko.

(-) Jedna ze stron jest wykorzystywana, jej marzenia i plany stały się nieistotne i cała siła obojga jest skoncentrowana na dążeniach jednaj osoby.

 1. Zachowanie prywatności albo publiczne wyśmiewanie.

(+) Każdy ma słabe strony, niezrozumiałe dla innych przyzwyczajenia albo zrobił coś, z czego może niekoniecznie jest dumny. Jednak nawet gdy o tym wiecie, zachowujecie to dla siebie.

(-) Jedna osoba publicznie się naśmiewa z drugiej, szydzi, opowiada intymne historie, aby ją poniżyć.

 1. Przyjemność dawania albo oczekiwanie zapłaty

(+) Znajdujecie przyjemność w robieniu albo darowaniu rzeczy, które wywołują radość u partnera i nigdy nie myślicie czy coś dostaniesz w zamian. Wzajemnie sobie ufacie.

(-) Każdy prezent przychodzi z instrukcją obsługi, jak należy się odwdzięczyć. Wszystko ma swoją cenę i często kosztuje więcej niż jest warte.

 1. Rozwój albo blokada

(+) Obydwoje się rozwijacie, na każdym polu i z wzajemnym wsparciem. Związek ma szansę dojrzewania i umacniania.

(-) Rozwijacie się nierównomiernie. Jedna ze stron jest osaczona, zastraszona, nieszanowana, w końcu rezygnuje z siebie i poddaje się ustalonym regułom, podczas gdy druga osoba rozwija się kwitnąco.

 1. Miłość własna albo zaniedbanie

(+) Kochacie siebie i dbacie o siebie w takim samym stopniu, zarówno przed związkiem, jak i w czasie jego trwania. Każdy ma czas dla siebie, z radością się w tym wspieracie, mówicie sobie komplementy i wiecie, że jest to szczere.

(-) Jedna osoba jest tak zajęta zajmowaniem się potrzebami i wymaganiami drugiej, że zapomina o sobie. Zachowanie i wygląd są stale krytykowane i bywają obiektem publicznych kpin, niekiedy obracanych w żart.

 1. Bezpieczeństwo albo strach

(+) Niezależnie od tego, w jakim jesteście nastroju, nawet kiedy jeden z partnerów jest w złym humorze, druga strona czuje się bezpieczna.

(-) Złość partnera wywołuje strach i obawę o bezpieczeństwo.

Jeżeli większość z wyżej wymienionych przykładów toksycznych zachowań występuje w Twoim związku, a zwłaszcza jeśli nie czujesz się bezpiecznie, powinnaś szukać pomocy. To nie jest normalne i może się skończyć dla Ciebie tragicznie. Działaj, zanim będzie za późno!

Gdy czujesz, że Twój związek podażą w niechcianym kierunku, warto się zatrzymać i zastanowić co dalej. Przyszłość związku zależy od obojga partnerów, nie tylko od Ciebie. Jeśli nie widzisz szansy na zmiany, lepiej jest odejść. Związki z toksycznym partnerem nigdy nie kończą się dobrze, a mogą mieć tragiczne konsekwencje dla kobiety. Twoje bezpieczeństwo powinno być Twoim priorytetem, szczególnie jeżeli nie jest ono priorytetem dla Twojego partnera.

 

Anetta Głazowska

www.kolowrotek.co.uk

 

06-12-2017 schwalk

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Reklama QP
Zareklamuj się u nas!
Teksty na zamówienie
Buddyjski symbol szczęścia