8 zaskakujących faktów o królowej Elżbiecie II

Kilka fascynujących faktów oraz kilka skandali z życia królowej Elżbiety II. Nazywana przez historyków "Elisabeth The Silent" (Elizazabeta Milcząca), najdłużej władająca monarchini świata daleka jest od milczenia.

 

 Więcej informacji:  Najnowsze newsy

 

Podwójne urodziny

Świętowanie swoich urodzin każdy odbiera indywidualnie. W młodym wieku celebracja cieszy, w starszym smuci. Królowa Zjednoczonego Królestwa świętuje swoje urodziny aż dwa razy w roku.

Pierwszym dniem celebracji jest 21 kwiecień, faktyczny dzień urodzin Elżbiety II.

Ze względu jednak na londyńską aurę, która deszczem skutecznie potrafi utrudnić oficjalną wojskową paradę, już od roku 1784 brytyjski monarcha świętuje swoje urodziny w drugą sobotę czerwca. Jest to oficjalny termin obchodów urodzin każdego brytyjskiego monarchy, niezależny od jego faktycznej daty urodzenia.


Księżniczka Eliza poznała swojego księcia jeszcze jako dziecko

Dzięki artykułowi, który ukazał się w Timesie w roku 1957 wiemy, że kuzynostwo znało się od dziecka. Ich wspólne korzenie sięgają prapradziadków – królowej Wiktorii i księcia Alberta, którzy notabene także byli kuzynami. Elizabeth już w wieku 13 lat bez reszty zadużyła się w Filipie. Książę Filip jest jej jedynym mężczyzną w życiu, choć on sam był w innych związkach, zanim Eliza dorosła. Potwierdzeniem miłości były diamentowe gody, przypadające w ich 60-tą rocznicę ślubu. Żaden z brytyjskich monarchów przedtem nie celebrował diamentowej rocznicy ślubu. W tym roku, 20-go listopada, przypada 70-ta już rocznica małżeństwa, kamienne gody.


Odrzucony prezent ślubny

Podczas swoich długich rządów królowa otrzymywała wiele różnych prezentów, począwszy od jaguarów, leniwców, wyrośniętych drzew klonu, czy 8 kg krewetek. Jeden z prezentów weselnych z roku 1947 wzbudził jednak niechęć jej babki. Według ówczesnego korespondenta BBC, babka Elżbiety, królowa Maria Teck, odrzuciła prezent Mahatma Ghandiego, którym była ręcznie utkana koronka, uznając go „niedelikatnym”. Okazało się, że wzięła za prezent okrycie koszyka, w którym przywódca Indii przesłał swoją opaskę biodrową.


W tym roku królowa świętowała wielką rocznicę

6-go lutego 2017 roku całe Zjednoczone królestwo celebrowało 65-tą rocznicę panowania królowej Elżbiety II. W związku z ową okazją wydrukowano okolicznościowe znaczki i wybito specjalne monety. Królewski fotograf David Bailey opublikował zdjęcie królowej w szafirowej biżuterii, którą otrzymała od swojego ojca, króla Jerzego VI Windsora, jako prezent weselny w roku 1947.


Królowa ma wiele przezwisk

Jeszcze w czasie, gdy była księżniczką Elizabeth, najbliższa rodzina wołała na nią Lilibet. Wiązało się to z faktem, że sama w dzieciństwie nie potrafiła wypowiedzieć swojego pełnego imienia, przedstawiając się jako Lilibet. Jej mąż, książę Edynburga, nazywa swoją wybrankę „Cabbage”. W podstawowym znaczeniu słowo jest kapustą, jednak używa się terminu także jako przywłaszczenia sobie czegoś.

Jej prawnuk George, nazywa babcię Gan-Gan, powiedziała w wywiadzie dla BBC jego matka, księżna Kate Middleton. Wujek Edward nazywał królową Shirley Temple, co było nawiązaniem do dziecięcej gwazdy filmowej, której czupryna przypominała tę Elżbiety.

Królowa brytyjska posiada także drugie i trzecie imię. Jej pełne brzmienie to Elżbieta Aleksandra Maria z rodu Windsor.


Jej tata abdykował po wielkim skandalu

Ojciec Elżbiety, król Jerzy VI przejął koronę po swoim bracie Edwardzie VIII, abdykował jednakże, woląc oddając królestwo za możliwość ożenienia się z amerykańską rozwódką i bywalczynią imprez dla celebrytów. Związek z Simpson okazał się olbrzymim skandalem, gdyż podczas spotkań z Jerzym, formalnie ciągle była żoną swojego drugiego męża. Romans wywołał kryzys konstytucyjny nowoczesnej historii królestwa.


Królowa nigdy nie udzieliła wywiadu.

David Starkey przyznał w artykule New York Timesa, że królowa Elżbieta II podczas swojego panowania nigdy nie zgodziła się na udzielenie jakiegokolwiek wywiadu prasowego. Przypuszcza się, że swoją politykę chce utrzymać z dala od oczu opinii publicznej. Daily Mail dodaje, że nigdy nie uzewnętrzniła swoich prywatnych poglądów, nawet w erze celebryckich spowiedzi pozostała milczącą, otaczając się aurą zagadkowości. Bardzo możliwe, że jest to spowodowane wymogiem neutralności, które obowiązuje w kontaktach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Istnieje plotka o jej romansie

Nowy serial Netflixa The Crown (Korona), którego akcja jest skoncentrowana wokół życia prywatnego królowej Elżbiety II, dość swobodnie interpretuje jej życie osobiste. Jedna z plotek podsyciła wątek romansu pomiędzy nią, a przyjacielem z dzieciństwa, Porchiem. Jest prawdą, że Porchie, czyli Lord Porchester, późniejszy hrabia Carnavonu, był ekstremalnie blisko związany z królową. W roku 1969 Elizabeth mianowała go nawet swoim zarządcą wyścigów, nie zarejestrowano jednak jakichkolwiek dowodów romansu między nimi. Nie przeszkadza to w plotkowaniu o jego rzekomym ojcostwie księcia Andrzeja, księcia Yorku. Serial ewidentnie nagina fakty, w celu zwiększenia dramatyzmu, produkując przy tym mnóstwo soczystych plotek.


Za Reader's Digest

~schwalk

 

13-11-2017 schwalk

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Reklama QP
Zareklamuj się u nas!
Teksty na zamówienie
Buddyjski symbol szczęścia