Rodzeństwo z Luton wyłudziło ponad £38,000

Brata z siostrą z Luton uznał Sąd Koronny winnymi wyłudzenia od 5 osób ponad £38,000. Mechanizm opierał się na wykorzystaniu stanowiska konsultanta w firmie Electrolux. Zdobywano dane kart płatniczych starszych osób i dokonywano nimi zakupów.

 

 

 Więcej informacji:  Najnowsze newsy

Ozma Aziz, zamieszkała przy Dallow Road, piastowała stanowisko asystentki obsługi klienta w firmie Electrolux na Oakley Road, w Luton. W okresie pomiędzy 1 października – 11 listopada 2015 roku Ozma przekazywała swojemu bratu, Tosifowi Azis z Kingsway, dane klientów, którzy dzwonili do firmy w sprawach reklamacyjnych. Tosif oddzwaniał do nich podając się za pracownika firmy Electrolux.

Sędzia Michael Kay powiedział: “Tak, czy inaczej chodziło przestępcom o wyłudzenie informacji o kartach kredytowych oraz ich numerów PIN. Najstarsza z ofiar była w wieku 80lat. Kradzież była wyjątkowo ohydna, bo bazowała na zaufaniu i do pracodawcy, i do klientów jego firmy.”

„Nie dziwi mnie, że po zadzwonieniu do Electrolux-u i złożeniu reklamacji, klienci otrzymując telefon zwrotny 30 minut później od kogoś, kto znał wszystkie szczegóły reklamacji, w pełnym zaufaniu powierzali tej osobie swoje poufne informacje finansowe.”

Przed sądem Tosif, który jest uzależniony od kokainy i posiada mnóstwo długów, zeznał, że za wyłudzone pieniądze zakupił gokarty, części samochodowe i taśmę pakową, których przeznaczenia jednak podać nie potrafił.

Podczas przebywania na zwolnieniu warunkowym popełnił kolejnych 10 kradzieży kart kredytowych, został ponownie aresztowany podczas próby zapłacenia kradzioną kartą w Harrodsie w styczniu 2017 roku. W innej sprawie został także uznany winnym przez Sąd Koronny w Tauton za włamanie do domu, które miało miejsce w kwietniu.

Rodzeństwo miało już wcześniej konflikt z prawem. Ozma Aziz została skazana na 10 miesięcy w lipcu 2012 roku, za okradnięcie pracodawcy na kwotę £50,000.

Na złagodzenie wyroku Ozmy miał wpływ fakt, że opiekuje się 3,5 letnim synem oraz leciwymi i niepełnosprawnymi rodzicami.

Sędzia Key powiedział podczas ogłaszania wyroku: „Doskonale wiedziałaś o tym, co twój brat zrobi z informacjami przez ciebie podanymi, ponosisz więc odpowiedzialność za wyłudzone przez twojego brata kwoty. Jest dla mnie zupełnie zdumiewające, że matka 3 latka, która już wcześniej została od swojego dziecka odseparowana pobytem w więzieniu, ponownie podejmuje ryzyko rozstania z nim.

Ostatecznie Tosif Aziz zpstał skazany na karę 3,5 roku więzienia, a jego siostra Ozma Aziz na karę 18 miesięcy pozbawienia wolności.

Prowadzący śledztwo detektyw Scott Hannam powiedział: Ów przebiegły duet oszukiwał ludzi, zabierając im ciężko i uczciwie zarobione pieniądze. Wykorzystali zajmowane przez Ozmę stanowisko do zdobywania personalnych informacji, które wykorzystali w swój dość frywolny sposób.

Namierzenie ich było jedynie kwestią czasu i jestem zadowolony z faktu, że teraz za swoją bezmyślność będą musieli drogo zapłacić. Mam także nadzieję, że będzie to lekcja dla każdego, komu przyjdzie na myśl, wykorzystywanie powierzonego zaufania do popełniania oszustw.”

Za Luton Today

~schwalk

 

09-11-2017 schwalk

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.
Reklama QP
Zareklamuj się u nas!
Teksty na zamówienie
Buddyjski symbol szczęścia